XML (eXtensible Markup Language) Nedir?

XML (eXtensible Markup Language) Nedir?

30 Kasım 2020 Pazartesi zporsdata.com Yazılım 280 Görüntülenme

XML Nedir?


XML, W3C (World Wide Web Consortium) tarafından "eXtensible Markup Language" olarak sunulmuştur ve Türkçe'ye Genişletilebilir İşaretleme Dili olarak çevrilmektedir. 


World Wide Web Consortium'un (W3C) resmi bir önerisi olan XML kodu , Köprü Metni Biçimlendirme Dili'ne (HTML) benzer. Hem XML hem de HTML, sayfa veya dosya içeriklerini açıklamak için işaretleme sembolleri içerir. HTML kodu, Web sayfası içeriğini (esas olarak metin ve grafik görüntüler) yalnızca nasıl görüntüleneceği ve etkileşime girileceği açısından tanımlar.


XML, aslında bir belge yapısı oluşturmak için standart olan Standart Genelleştirilmiş Biçimlendirme Dili'nin (Standard Generalized Markup Language  - SGML) daha basit ve kullanımı daha kolay bir alt kümesidir .


Bir XML belgesinin temel yapı taşı, etiketlerle tanımlanan bir öğedir . Bir öğenin bir başlangıç ​​ve bir bitiş etiketi vardır. Bir XML belgesindeki tüm öğeler, kök öğe olarak bilinen en dıştaki öğede bulunur. XML ayrıca iç içe geçmiş öğeleri veya öğeler içindeki öğeleri de destekleyebilir . Bu yetenek, XML'in hiyerarşik yapıları desteklemesini sağlar. Öğe adları, öğenin içeriğini tanımlar ve yapı, öğeler arasındaki ilişkiyi tanımlar.


Bir XML belgesi, biçimi XML belirtimine uygunsa, düzgün şekilde işaretlenmişse ve öğeler düzgün şekilde yuvalanmışsa "iyi biçimlendirilmiş" (yani, bir XML ayrıştırıcısı tarafından okunabilir ve anlaşılabilir ) kabul edilir. XML, öğeler için öznitelikleri tanımlama ve bir öğenin başlangıç ​​etiketindeki öğelerin özelliklerini tanımlama yeteneğini de destekler.


Bir çok yazılım dilinde XML için gerekli kütüphaneler yer almaktadır. Bu kütüphaneler kullanılarak XML verilerini kolayca işleyebilir ve kullanabilirsiniz. 


XML dilini kullanmak neden önemli?


Bu sorunun birden fazla cevabı var aslında. Mesela, bir e-ticaret siteniz var ve ürünler eklemek istiyorsunuz. Bu ürünlerin sayısı oldukça fazla ve manuel olarak giriş sağlamak fazlasıyla iş yükü olmakla beraber ekstra zaman kaybı da yaratmakta. Bu durumda devreye XML yapısıyla şekillendirilmiş ürün bilgileri listeleri devreye girmekte. Gerekli ürün tedarik aşamalarında bir XML dosyası ya da XML formatında sunulan API yapılarından faydalanarak verileri kolayca işleyerek veritabanınıza ya da e-ticaret sitenize entegre edebilirsiniz. XML, bu alanda yaygın şekilde kullanılan bir yapıdır ve bu tarz iş yükü fazla durumlarda devreye girerek ihtiyaçlarınızı karşılamakla kalmaz aynı zamanda zamandan da tasarruf etmenizi sağlar.


Aşağıdaki örnekte de göreceğiniz üzere XML yapıları kolay anlaşılır ve yazılım aşaması dışında da rahatlıkla içeriği görüntüleyebilir ve inceleyebilirsiniz. Örneğe baktığınızda yapının bir hiyerarşi yapısına sahip olduğunu görebilirsiniz. "Urunler" etiketi olarak tanımlanan etiket içerisinde "urun" olarak tanımlanan 2 adet alt sınıfı mevcut. Yani "Urunler" olarak belirtilen etiketin içerisine istediğiniz kadar "urun" etiketi ile ürün ekleyebilirsiniz. Her bir ürün içinde "urun" şeklinde etiket oluşturulmuş ve bu "urun" etiketi içerisinde de yer alan ürünü tanımlayan bazı etiketler yer almakta. Tam olarak bu şekilde verileri kolayca şekillendirebilir ve kullanım alanınıza göre optimize edebilirsiniz.


<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urunler>

	<urun>
	  <name>Ürün Adı 1</name>
	  <price>5.95 TL</price>
	  <description>
	  	Ürün Açıklaması
	  </description>
	  <tags>etiket1, etiket2, etiket3</tags>
	</urun>

	<urun>
	  <name>Ürün Adı 2</name>
	  <price>51.95 TL</price>
	  <description>
	  	Ürün Açıklaması
	  </description>
	  <tags>etiket1, etiket2, etiket3</tags>
	</urun>

</urunler>XML'in Avantajları


XML dosyalarını kullanmak, aşağıdakiler dahil birçok nedenden dolayı avantajlıdır:


 • Okunabilirlik: Bir veri analisti için verilerin kolayca erişilebilir ve okunabilir olması gerekir. XML dosyalarının anlaşılması kolaydır, çünkü bilgisayar dili yerine gerçek sözcüklerle insan dilini kullanırlar. Örneğin, XML etiket adları verileri açıkça tanımlar ve açıklar. Her etiket, verilerinden önce gelecek şekilde düzenlenmiştir, böylece bilgiler düzgün ve düzenlidir. Ek olarak, veriler XML biçimlendirme diliyle doğrudan değiş tokuş edildiğinden, bilgisayarlar XML dosyalarını kolayca işler.


 • Uyumluluk: XML dosyaları Java ile uyumludur ve tamamen taşınabilirdir, yani verilere her zaman ve her yerden erişebilir ve bunları aktarabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey XML'i işleyebilen uygulamalardır ve ardından verilerinizi saklayıp iletebilirsiniz. Java dışında bir çok yazılım diliyle de uyumludur ve uyumlu olduğu yazılım dillerinin kütüphanelerinde XML için kütüphaneler yer almaktadır.


 • Özelleştirme: Genişletilebilir bir işaretleme dili olarak XML, kullanıcıların kendi etiketlerini oluşturmasına veya diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan etiketleri kullanmasına olanak tanır. Başka kullanıcıların etiketlerini kullanıyorsanız, etiketlerin alanınızın doğal dilini kullandığından ve ihtiyaç duyduğunuz özelliklere sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Kullanıcılar XML'de sınırsız miktarda etiket oluşturabilir.


XML'in kullanım alanları oldukça fazladır ve sadece e-ticaret siteleri ile sınırlandırılamaz. Bir çok yazılım aşamasında kolay veri alışverişi ya da dışa aktarma aşamasında XML dilinden faydalanılır. Bu sayede yazılımınızda bir çok veri alışverişi işlemini rahatlıkla yapabilirsiniz. 


XML'in yaygın kullanımları

XML, çok çeşitli web sayfaları ve uygulamalarda birden çok kullanıma sahiptir. XML'in bazı yaygın kullanımları şunları içerir:


Web yayıncılığı: XML ile kullanıcılar etkileşimli web sayfaları oluşturabilir ve özelleştirebilir. Veriler XML ile depolandıktan sonra, içeriği farklı kullanıcılar veya birden çok cihaz için değiştirebilirsiniz. Yol boyunca stil sayfası işlemeyi kontrol ettiğinizden emin olmanız gerekecektir. XML dosyasını web sayfaları için HTML gibi diğer mizanpajlara dönüştürmenize olanak tanıyan genişletilebilir bir stil sayfası dil dönüştürme işlemcisi kullanmak faydalı olabilir. Bir işletmede XML'i bu şekilde kullanmak web geliştiricisinin işi olacaktır.


Web görevleri: XML, web'de arama yapmak ve görevleri otomatikleştirmek için kullanılabilir. Bu şekilde XML, bir dosyadaki bilgileri inceler ve bir web araması yaparken en iyi sonuçları almanızı kolaylaştırır. Örneğin, bir kullanıcı HTML kullanarak Jim Green adlı bir yazar için bir web araması yaparsa, arama sonuçları sayfası, yazarın dışında "yeşil" teriminin diğer oluşumlarını gösterebilir. Ancak XML kullanıyorsanız, web aramaları, etiketinde bulunan bilgi olan istediğiniz bilgilerle sınırlıdır.


Genel uygulamalar: Bilgiye erişim için geliştirilmiş bir yöntem sunduğu için her türlü uygulama XML'den yararlanabilir. Bu basit süreç, hem uygulamaların hem de cihazların verileri kullanmasına, depolamasına, aktarmasına ve görüntülemesine olanak tanır. Örneğin, işyerinde veri mimarları ve programcılar günlük olarak XML kullanır.XML'in gücü basitliğinde yatar. Büyük miktarda bilgi alabilir ve bunları bir XML belgesinde birleştirebilir.