Sıkça Sorulan Sorular

Genel

ZporsData API, spor dallarına ait verileri hizmetinize sunan bir yapılanmadır. Bir çok spor dalına ait karşılaşma verilerini, istatistiklerini XML ya da JSON formatlarında API ile sizlere sunar. Sunulan bu hizmetlerin "bot" kavramıyla karıştırılmaması gerekiyor.  

Belirtilen kavramlar konusunda bilgiye sahipseniz hiçte zor değildir. Sizlerin API hizmetlerini kolay kullanabilmesi için bir doküman sayfamız da mevcuttur. Aynı zamanda müşterimiz olduğunuz sürece destek panelinden bizimle iletişime geçerek, bilgimiz dahilindeki konularda sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız..

API yapımızda standart şablonlar kullanılmıştır. XML ya da JSON formatlarında sunduğumuz bu API hizmetleri "X" sistemine uyum sağlar şeklinde hizmete sunulmamaktadır. API yapıları verileri kolayca işleyebilmeniz için oluşturulan yapılardır. Yani sistemlerinizde kolayca kullanabilmeniz için XML ya da JSON formatlarında sizlerin kullanımına sunulmaktadır. Siz bu verileri yazılım dilinize ya da sisteminize göre işleyerek sistemlerinize dahil etmelisiniz. Bu konuda örnek kullanımlar vb. konular doküman sayfasında detaylıca anlatılmıştır. 

Hizmetler

Öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeli ve bu ihtiyaçlarınıza göre ürün/hizmetler sayfamızda yer alan ürünlerin özelliklerini inceleyerek ihtiyaçlarınızı karşılayan ürünü testip edebilirsiniz. 

İhtiyaçlarınıza uygun hizmetleri fiyat/performans bakımından uygun tutabilmek için fazlasıyla ürün/hizmet eklemesi yapmaktayız. İhtiyacınız olmayan bir özelliğe sahip ürün/hizmeti satın alarak fazladan ödeme yapmanızı istemiyoruz. Sizlerin tek yapması gereken, ihtiyacınıza uygun hizmeti belirlemek ve satın almaktır. 

Ürün/Hizmetler, kategorisine göre format türüne sahiptir. XML ya da JSON formatlarında sunulan bir veri hizmeti olabilir ya da hizmetin özelliği sadece sorgu limiti olabilir. Ürün/Hizmetler sayfasına giriş yaptığınızda "XML, JSON, Sorgu Limitleri, Diğer ve Demo" gibi kategoriler görebilirsiniz. Bu hizmetlerin ana kategori yapısını oluşturur. Bunların dışında tek bir kategoride yer alan birden fazla ürün/hizmetin birbirinden farkı Kaynak sağlayıcısı ve Özellikleri'dir. Bu yüzden seçim yaparken bu tip konulara dikkat etmelisiniz. 

Sunulan API hizmeti için entegrasyon desteği sunulması için "entegrasyon" hizmetinin satın alınması gerekir. Bu entegrasyon hizmetleri paketlere göre "Diğer" sekmesinde yer alan hizmetlerdir. Eğer seçim yapmış olduğunuz ürün/hizmete göre bir entegrasyon paketi mevcut değilse maalesef bu hizmeti sağlayamıyoruz. Bu tip durumlarda API hizmetinin entegrasyon aşaması size aittir. 

Sağlanan API hizmetlerinin veri içeriği belirtilen bazı kaynaklar tarafından sağlanmaktadır. Kaynak sağlayıcı tanımında yer alan bilgi ürün/hizmet verilerinin sağlandığı kaynak anlamını taşımaktadır.  Her kaynak sağlayıcının verileri birbirinden farklıdır.

Hizmetlerin içeriğinde kupon sonuçlandırma tarzında bir yapı bulunmamaktadır. Kupon sonuçlandırma sisteminizle alakalı bir durumdur ve bunu sadece sisteminiz üzerinden sizler gerçekleştirebilirsiniz. Bizler veri yapımızda sadece karşılaşma sonuçlandırma API desteğini sunmaktayız. Bu API yapısını kullanarak amacınıza ulaşabilirsiniz.

Sunulan ürün/hizmetler de domain(alan adı) ya da IP kısıtlamaları yoktur. 

Satın alınan ürün/hizmet için tanımlanan sorgu limitleri mevcuttur. Bu limitler ürün/hizmet özelliklerinde yer alan periyot ve miktar kadardır. Satın almış olduğunuz hizmetin mevcut sorgu limiti kadar istekte bulunabilirsiniz. Detaylandıracak olursak; satın almış olduğunuz aslında bir API yapısına erişim hakkıdır. Bu erişim hakkıyla birlikte verilere erişmek istediğinizde istemci tarafından API yapımıza bir sorgu gönderirsiniz ve bu sorguya göre bir cevap alırsınız, bu cevap sizin verilerinizi kapsar. İstemciniz tarafından tarafımıza gönderilen her bir sorgu, hizmetinizden kullanılan bir sorgu limitidir. 1000 Sorgu limitine sahip bir hizmet satın aldınız ve istemcinizden tarafımıza 1000 defa istekte bulundunuz böylece sorgu limitinizi kullanmış olursunuz ve  Sorgu limitine ulaştığınızda API yapınıza artık erişemezsiniz. API yapınıza tekrar erişim sağlamak için ekstra sorgu limiti hizmeti satın alabilir ya da bir sonraki ödeme dönemine kadar beklemelisiniz. 

Hiçbir ürün / hizmet için deneme ya da entegre süresi mevcut değildir. Sadece ürün / hizmetlerin veri yapısını, işleyişini, çalışma durumunun sağlığı gibi konuları incelemeniz için "DEMO" yapısı yer almaktadır. DEMO hizmetleri de entegrasyon aşamasında kullanım sağlamanız için değildir. DEMO yapıları doğru hizmeti seçmenizde yardımcı olmak ve incelemeniz için oluşturulan hizmetlerdir.

Ödeme

Sistemimizde şu an için otomatik ödeme yöntemleri bulunmamaktadır. Ödeme yapmak için öncelikle destek panelinden bizlere ulaşmanız ve gerekli bilgilendirmeleri almanız gerekiyor. Ödemenizi Havale/EFT (Yurt içi TRY / Yurt Dışı GBP ve EUR) , Papara ya da Bitcoin olarak yapabilirsiniz. Bu yöntemlerden birinde karar verdiyseniz destek ile iletişime geçtiğinizde ödeme yapmak istediğiniz yöntemi belirterek size iletilecek yönergeleri izlemelisiniz. 

Üyelik

Sistemimize üye olmak ücretsiz ve çok basittir. Kayıt ol sayfasında yer alan formu doğru ve eksiksiz şekilde doldurmanız yeterli olacaktır. Formu doldurdunuz ve "Kayıt Ol" butonuna tıkladınız, sizlere bir aktivasyon maili göndereceğiz. Bu aktivasyon mailinde yer adrese tıklayarak hesabınızı aktif edebilir ve bir hizmet seçimi yaparak satın alabilirsiniz. Kayıt aşamasında bir sorunla karşılaşır ya da aktivasyon maili almazsanız "[email protected]" adresine bir e-posta gönderin ve sizlere yardımcı olalım.

Maalesef böyle bir yöntem şu an için mevcut değildir. Üyelik hesabınızı ne yazık ki kalıcı ya da geçici olarak kapatamazsınız.

Kullanıcı sözleşmesi ve politikaları ihlâl ettiğiniz anlaşıldığında hesabınız süresiz olarak kapatılmaktadır. Bu tip durumlarda sadece hesabınız kapatılmaz, tüm bilgileriniz kara listeye alınır ve artık zporsdata.com'da üyelik oluşturamazsınız. Herhangi bir şekilde hesap oluştursanız bile belirli bir süre sonra bu oluşturmuş olduğunuz hesapta kapatılmaktadır. Tüm etkileşim bilgileri ve detayları kayıt altına alınmakta ve incelenmektedir. Bu tip eylemlerden uzak durmanız sizin için iyi olacaktır, lütfen kullanıcı sözleşmesini ve politikalarımızı dikkatlice inceleyiniz. Çünkü kayıt olduğunuzda bu şartları kabul etmiş sayılırsınız.

Sipariş

Sipariş vermek için öncelikle bir ürün / hizmet 'i sepetinize eklemelisiniz. Daha sonra sepet sayfasından ödeme yap butonuna tıklayarak siparişinizi oluşturabilirsiniz. Siparişinizin yetkililer tarafından onaylanması için "Destek Paneli" üzerinden ödeme bildirimi oluşturmalı ve hizmetin ücretini ödeyerek bunu talebinizde belirtmeniz gerekmektedir. Ödemeniz onaylandıktan sonra siparişinizde yetkililer tarafından onaylanacak ve hizmetiniz aktif edilecektir. 

ZporsData API Demo

Demo yapıya erişim sağlayabilmek için seçim yaptığınız hizmeti sepetinize ekleyerek sipariş oluşturmalısınız. Sipariş oluşturduktan sonra yetkililerimiz çeşitli bilgilerinizi kontrol ederek gerçek ve kötü amaçlı olmayan kullanıcı olduğunuzu onayladıktan sonra siparişiniz onaylanarak hizmetiniz aktif hale getirilir. Daha sonra panelinizde yer alan "Ürün / Hizmetlerim" sayfanızdan ilgili demo yapınızın detaylarına erişim sağlayabilirsiniz. Hizmet detaylarını görüntülediğinizde bir "API_KEY" bilgisiyle karşılaşacaksınız, bu sizin demo yapınıza erişmenizi sağlayacak olan anahtar bilgisidir. 

API Dokümanları sayfasına giriş yaparak "Demo Kullanım" alanına erişim sağlayın. Daha sonra erişim anahtarınızı kullanarak demo yapısını kolayca inceleyebilirsiniz.

Maalesef, DEMO ürünlerinden sadece tek seferlik yararlanabilirsiniz. DEMO ürünlerinin amacı yapıyı ve verileri incelemeniz içindir, entegrasyon aşamanız için size sağlanan bir yapı değildir. Örneğin; DEMO hizmetleri için tanımlanan aylık 500 adet sorgu limitini doldurmanız durumunda tekrar aynı hizmetten edinemezsiniz, siparişiniz onay sürecinden geçemez ve ret edilir. 

DEMO siparişlerinde yetkililerimiz kullanıcının geçmişini ve site hareketlerini inceleyerek siparişinizi onaylayacak ya da iptal edecektir. Üyelik ve Kullanım sözleşmesine aykırı durumlarda, yani politikalarımızın ihlal edilme durumu söz konusu olduğunda siparişiniz iptal edilmektedir. Bu ihlaller söz konusu olduğunda maalesef site üzerinde yer alan DEMO paketlerinden faydalanamazsınız ama ücretli içeriklerin siparişini verebilir ve ilgili ödemeyi sağlayarak hizmetlerden faydalanabilirsiniz.